Институт по микробиология “СТЕФАН АНГЕЛОВ”
Член на международната асоциация на институтите Пастьор
![]() |
![]() |
![]() |
Финансирано от Европейския съюз Следващо Поколение ЕС |
План за възстановяване и устойчивост |
Република България |
Договор № ПВУ-62 от 16.12.2024 г. /BG-RRP-2.017-0046-C01/
“Зелените клетъчни фабрики” като устойчива биотехнологична платформа за получаването на биоактивни продукти със благотворно действие
“Green cell factories” as a sustainable biotechnological platform for production of wealth promising bioactive products (GREENWEALTH)
Финансиран от: Европейския съюз, СледващоПоколениеЕС (NextGenerationEU), от Механизма за възстановяване и устойчивост за изпълнение на инвестиция по C2I2 „Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките (БАН) в сферата на зелените и цифровите технологии“
Ръководител на проекта: доц. д-р Андрей Марчев
Участници: доц. д-р Николина Михайлова, асистент Кристина Иванова, молекулярен биолог Николета Дякова
Базова организация: Институт по Микробиология „Стефан Ангелов“ – БАН
Обща стойност: 471 118.34 лв.
Срок на изпълнение: 16.12.2024 г. – 30.05.2026 г.
Основната цел на проекта е получаване на стандартизиран екстракт от растителни in vitro култури с потенциално полезно действие и демонстриране на неговата приложимост за получаване на фитопродукти.
Актуална информация:
На 13.02.2025 г. се проведе стартовата организационна среща по проекта. Срещата бе предназначена основно за членовете на екипа.
По време на срещата ръководителят на проекта, доц. д-р Андрей Марчев представи основната цел на проекта, както и всички задачи свързани с постигането на целта на проекта. Бяха представени детайлно всички работни пакети, времевото разпределение на научните задачи и заложените индикатори в проекта, както и прогреса на вече стартиралите дейности.
Доц. д-р Николина Михайлова, която отговаря за ин виво експериментите в проекта представи експериментална схема за индуциране на ревматоиден артрит (РА) в мишки, както и показателите по които ще се отчита ефекта от третирането с растителните екстракти и вещества от растителен произход.
Успоредно с научната програма доц. д-р А. Марчев и доц. д-р Н. Михайлова представиха и някои важни административни аспекти свързани с отчитане на дейностите по проекта (дневен финансов и финансово-технически отчети), както и спазването на процедурите за закупуване на апаратура, химикали и консумативи към ИМикБ-БАН.
Снимки на колектива на проекта и участници в срещата. Снимките са направени със съгласието на всички.
ул. “ Акад. Георги Бончев“
бл. 26, София, п. к. 1113
тел.: +359 2 979 31 57
+359 879 499 167
e-mail: micb@microbio.bas.bg
Лаборатория “Клетъчни биосистеми”
Пловдив, п.к. 4000
бул. ”Руски” 139
Ръководител: доц. д-р Васил Георгиев
Лаборатория “Метаболомика”
Пловдив, п.к. 4000
бул. ”Руски” 139
Ръководител: проф. д-р Милен Георгиев
Лаборатория “Екология на патогенните бактерии”
В. Търново, п.к. 5002
ул. ”Никола Габровски” № 78, ет.4
Ръководител: гл. ас. д-р Звездимира Цветанова